top of page

Dijital pazarlamaya giriş yapmadan önce geleneksel pazarlamaya bir göz atmak lazım.

Geleneksel Pazarlama Nedir?

Pazarlama, tüketicilerin ihtiyaçlarını ve beklentilerini anlamaya çalışma ve bu unsurlar doğrultusunda hizmet tasarlama ve sunma sürecidir. Geleneksel pazarlama, genel anlamı ile kitle pazarlaması olarak adlandırılabilir. Televizyon, radyo, gazete, posta kutularına bırakılan broşürler ve reklam panoları gibi kitlelere ulaşan araçlar aracılığı ile reklam kampanyaları düzenlenir. Yerel kitleyi belirlemede geleneksek pazarlama yöntemleri uygulanır. Bir şehirdeki hedef kitleye ulaşılmak istendiğinde, o şehre ait yerel radyo ve gazetelerde veya broşürlerle reklam kampanyaları yapılır. 

Bu sayede reklam için kullanılan materyaller saklanabilir, tekrar okunabilir ve izlenebilir. Basit ve sade bir dil tercih edilerek pazarlama yöntemleri maliyet unsuru değerlendirildiğinde, yüksek bütçeler ile gerçekleştirilir. Geleneksel pazarlama karmasını oluşturan unsurlar, fiyat, tutundurma, ürün ve yer olarak bilinir.

Dijital Pazarlama Nedir?

Dijital pazarlama, ürün pazarlamanın dijital ortamlarda yapılmasını kapsayan ve kısa bir tanıtımla anlatılamayacak kadar geniş olan bir terimdir. İnternetin gücü ve mobilin devrimi ile ticaret ve pazarlama anlayışının değişmesi, dijital pazarlamayı doğurmuştur. Dijital pazarlama kanalları arasında internet, arama motoru, sosyal medya, mobil uygulama ve çok daha fazlası vardır. Kısaca; internet bağlantısı ile ulaşılabilen her alanı reklam ve satış stratejileri için değerlendirmek, dijital pazarlamanın ta kendisidir. Pek çok otoriteye göre dijital pazarlamanın doğuşu, ilk e-postanın gönderildiği 1971 yılına dayanır. İki kişi ya da kurumun iletişime geçebildiği her alan, pazarlama yapmaya müsaittir sonuçta. “Dijital pazarlama” terimi ilk olarak 1990 yılında ortaya çıkarken 1994’te ilk tıklanabilir banner reklamı yayınlandı. Ve dijital pazarlamanın temelleri böylece atılmış oldu. Üzerinden onlarca yıl geçmesi geç kaldığınız anlamına gelmez. Günümüzde de uygulayacağınız dijital pazarlama stratejileri ile fark yaratabilirsiniz.

Dijital Pazarlama ve Geleneksel Pazarlama Arasındaki Fark

Teknolojinin gelişmesi ve dijital platformların hayatımıza girmesi ile pazarlama yöntemlerinde de yeni bir dönem ortaya çıkmaya başladı. Geleneksel pazarlamanın, yerini almaya başlayan dijital pazarlama hızla gelişmeye devam ediyor. Özellikle markaların bilinirlik etkisini göz önünde bulundurarak tercih ettiği platformlar, gün geçtikçe pazarlama alanında büyük rol oynamaya başladı. Firmalar bu sürece ayak uydurabilmek için kendilerini geliştirme gayreti içine girdi. Uzman personellerle çalışmak veya mevcut çalışanlarını geliştirmek için eğitim almalarını sağlamak, atılan ilk adımlar olmaya başladı. Enstitü tarafından sunulan online eğitim seçeneklerinden dijital pazarlama kursu bu anlamda destek almanızı sağlar. Dijital pazarlama yöntemlerini öğrenip, rakiplerinizin bir adım önüne geçme fırsatı yakalayabilirsiniz. Dijital pazarlamanın zamanla geleneksel pazarlamanın yerini almaya başlamasını, aradaki farkları inceleyerek görelim.


•Maliyet; geleneksel pazarlamanın maliyeti yüksektir. Dijital pazarlama yönteminde her an ulaşılabiliyor olmak, daha düşük bütçe ile daha çok kullanıcıyla etkileşim içinde olmayı sağlar.


•İletişim; geleneksel pazarlamada iletişim tek taraflıdır. Kullanıcı bilgiyi okur veya dinler. Dijital pazarlama kavramları ise kullanıcı reklamı inceleyip yorum yapabilir. Soru sorabilir ve bazen paylaşımla markaya destek verebilir. Dolayısı ile iletişim iki taraflıdır.


•Zaman; geleneksel pazarlamada reklam kampanyası hazırlık süreci uzun sürer. Bir yanlışlık veya eksiklik olduğu fark edildiğinde, telafi süreci fazlası ile zaman alır. Dijital pazarlamada ise anı yakalayan paylaşımlar yapılabildiği için kısa zamanda kendini yenileyebilir.


•Tüketici; geleneksel pazarlama yönteminde kullanıcı markaya e-mail, telefon ya da posta gönderisi ile ulaşır. Dijital pazarlama yöntemi ile reklamı gördüğü an dijital platformlar aracılığı ile geri bildirim yapabilir. Geleneksel pazarlamada iletişim kullanıcı ve marka arasında iken, dijital pazarlamada kullanıcı ve marka arasındaki iletişime diğer kullanıcılarda ulaşabilir.

İletişim Formu

bottom of page