top of page
Ara

Dijital Pazarlama Türleri Nelerdir ?


Dijital pazarlamada birçok uzmanlık alanı vardır;


· Arama Motoru Optimizasyonu (Search Engine Optimization) - SEO

· İçerik Pazarlama (Content Marketing)

· Sosyal Medya Pazarlaması (Social Media Marketing)

· Tıklama Başına Ödeme Pazarlaması (Pay-per-click Marketing)

· Satış Ortaklığı Pazarlaması (Affiliate Marketing)

· Yerel Reklamcılık (Native Advertising)

· Pazarlama Otomasyonu (Marketing Automation)

· Mail Pazarlaması (E-mail Marketing)


Arama Motoru Optimizasyonu ( Search Engine Optimization )


Arama motoru optimizasyonu veya SEO, teknik olarak kendi içinde bir pazarlama biçiminden ziyade bir pazarlama aracıdır. Bunu “ Web sayfalarını arama motorları için çekici hale getirme sanatı ve bilimi” olarak tanımlayabiliriz.

SEO'nun " Sanat ve Bilim" kısmı en önemli şeydir. SEO bir bilimdir çünkü mümkün olan en yüksek sıralamayı elde etmek için katkıda bulunan farklı faktörleri araştırmanızı ve değerlendirmenizi gerektirir. Bugün, bir web sayfasını optimize ederken göz önünde bulundurulması gereken en önemli unsurlar şunlardır:


· İçerik Kalitesi

· Kullanıcı Etkileşimi Düzeyi

· Mobil Uyumluluk

· Gelen Bağlantıların Sayısı ve Kalitesi


Bu faktörlerin stratejik kullanımı SEO'yu bir bilim yapar, onu sanat yapan şey ise yaratıcılığınızı ve edebi becerilerinizi ne kadar iyi kullanırsanız o kadar iyi performans almanızdır.

SEO'da, yüksek sıralama için ölçülebilir bir değerlendirme listesi veya tutarlı bir kural yoktur. Google algoritmasını neredeyse sürekli olarak değiştirdiği için kesin tahminler yapmak imkansız. Yapabileceğiniz şey, sayfanızın performansını yakından izlemek ve buna göre ayarlamalar yapmak.


İçerik Pazarlama ( Content Marketing)


SEO, ilgili ve değerli içeriğin hedef kitleye dağıtımına dayalı bir strateji olan içerik pazarlamasında önemli bir faktördür. Herhangi bir pazarlama stratejisinde olduğu gibi, içerik pazarlamasının amacı, nihayetinde müşteriye dönüşen potansiyel müşterileri çekmektir. Ancak bunu geleneksel reklamcılıktan farklı şekilde yapar. Bir ürün veya hizmetten potansiyel değeri olan beklentileri cezbetmek yerine, yazılı materyal şeklinde ücretsiz olarak değer sunar. İçerik Pazarlama ( Content Marketing)

İçerik pazarlaması önemlidir ve bunu kanıtlayacak çok sayıda istatistik vardır:

Tüketicilerin %84'ü şirketlerin eğlenceli ve faydalı içerik deneyimleri üretmesini bekliyor


En az 5.000 çalışanı olan şirketlerin %62'si günlük içerik üretiyor

Pazarlamacıların %92'si, şirketlerinin içeriğe önemli bir varlık olarak değer verdiğine inanıyor


İçerik pazarlaması ne kadar etkili olursa olsun, yanıltıcı olabilir. İçerik pazarlama yazarlarının, arama motoru sonuçlarında üst sıralarda yer alabilmeleri ve aynı zamanda materyali okuyacak, paylaşacak ve markayla daha fazla etkileşime girecek kişilerle etkileşime geçebilmeleri gerekir. İçerik alakalı olduğunda, boru hattı boyunca güçlü ilişkiler kurabilir.


Sosyal Medya Pazarlaması ( Social Media Marketing )


Sosyal medya pazarlaması, insanları çevrimiçi tartışmaya dahil ederek trafik ve marka bilinirliği sağlamak anlamına gelir. Sosyal medya pazarlaması için en popüler platformlar Facebook, Twitter ve Instagram'dır ve LinkedIn ve YouTube çok geride değildir. Sosyal Medya Pazarlaması ( Social Media Marketing )


Sosyal medya pazarlaması aktif izleyici katılımını içerdiğinden, dikkat çekmenin popüler bir yolu haline geldi. %96 ile B2C pazarlamacıları için en popüler içerik ortamıdır ve B2B alanında da zemin kazanmaktadır. İçerik Pazarlama Enstitüsü'ne göre, B2B içerik pazarlamacılarının %61'i bu yıl sosyal medya kullanımlarını artırdı.

Sosyal medya pazarlaması, hedef kitlenize ne kadar iyi ulaştığınızı anlamanıza yardımcı olmak için son derece yararlı olan yerleşik katılım metrikleri sunar. Hangi tür etkileşimlerin sizin için en önemli olduğuna, bunun web sitenize yapılan paylaşım, yorum veya toplam tıklama sayısı anlamına gelip gelmediğine siz karar verirsiniz.

Doğrudan satın alma, sosyal medya pazarlama stratejinizin bir hedefi bile olmayabilir. Birçok marka, kitleleri hemen para harcamaya teşvik etmek yerine, onlarla diyalog başlatmak için sosyal medya pazarlamasını kullanır. Bu, özellikle daha yaşlı kitleleri hedefleyen veya anlık satın alımlar için uygun olmayan ürün ve hizmetler sunan markalarda yaygındır. Her şey şirketinizin hedeflerine bağlıdır.Tıklama Başına Ödeme Pazarlaması ( Pay-per-click Marketing)


Tıklama başına ödeme veya PPC, bir platformda bir reklam yayınlamak ve birileri her tıkladığında ödeme yapmaktır.

İnsanların reklamınızı nasıl ve ne zaman gördüğü biraz daha karmaşıktır. SERP olarak da bilinen bir arama motoru sonuç sayfasında bir yer bulunduğunda, motor bu yeri esasen anında açık artırma olanla doldurur.

Bir algoritma, mevcut her bir reklama aşağıdakiler de dahil olmak üzere bir dizi faktöre göre öncelik verir:

· Reklam Kalitesi

· Anahtar Kelime Alaka Düzeyi

· Açılış Sayfası Kalitesi

· Teklif Tutarı

Her bir PPC kampanyası, izleyicilerin bir reklamı tıkladıktan sonra tamamlaması gereken 1 veya daha fazla hedef eyleme sahiptir. Bu işlemler dönüşüm olarak bilinir ve işlemsel veya işlem dışı olabilir. Satın alma yapmak bir dönüşümdür, ancak bir bülten kaydı veya ev ofisinize yapılan bir arama da öyle.

Hedef dönüşümleriniz olarak ne seçerseniz seçin, kampanyanızın nasıl çalıştığını görmek için seçtiğiniz platform üzerinden bunları izleyebilirsiniz.Satış Ortaklığı Pazarlaması ( Affiliate Marketing )


Bağlı kuruluş pazarlaması, birinin başka bir kişinin işini tanıtarak para kazanmasını sağlar. Destekleyici veya organizatörle birlikte çalışan işletme olabilirsiniz, ancak süreç her iki durumda da aynıdır. Bir gelir paylaşım modeli kullanarak çalışır. Satış ortağıysanız, tanıtımını yaptığınız ürünü her satın aldığında komisyon alırsınız. Tüccarsanız, size yardımcı oldukları her satış için bağlı kuruluşa ödeme yaparsınız. Bazı bağlı kuruluş pazarlamacıları, yalnızca bir şirketin ürünlerini, belki bir blogda veya başka bir üçüncü taraf sitesinde incelemeyi tercih eder. Diğerlerinin birden fazla satıcıyla ilişkisi vardır.

Bağlı kuruluş olmak veya birini bulmak istiyorsanız, ilk adım diğer tarafla bağlantı kurmaktır. Bağlı kuruluşları perakendecilere bağlamak için tasarlanmış bir platform kullanabilir veya tek bir perakendeci programına başlayabilir veya katılabilirsiniz.

Bir perakendeciyseniz ve doğrudan bağlı kuruluşlarla çalışmayı seçerseniz, programınızı potansiyel girişimciler için çekici hale getirmek için yapabileceğiniz birçok şey vardır. Bu bağlı kuruluşlara başarılı olmaları için ihtiyaç duydukları araçları sağlamanız gerekecek. Bu, harika sonuçlar için teşviklerin yanı sıra pazarlama desteğini ve önceden hazırlanmış malzemeleri içerir.Yerel Reklamcılık ( Native Advertising )


Doğal reklamcılık, kılık değiştirmiş pazarlamadır. Amacı, reklam olarak daha az açık olması için çevresindeki içerikle uyum sağlamaktır. Bir reklamın yaratıcısının onu yayınlamak için para ödediğini bilen birçok tüketici, reklamın taraflı olduğu sonucuna varacak ve sonuç olarak onu görmezden gelecektir. Yerel Reklamcılık ( Native Advertising )

Yerel bir reklam, tanıtım amaçlı herhangi bir şeye ulaşmadan önce bilgi veya eğlence sunarak ve "reklam" yönünü önemsiz göstererek bu önyargıyı ortadan kaldırır. Yerel reklamlarınızı her zaman net bir şekilde etiketlemeniz önemlidir. "Terfi edilen" veya "sponsorlu" gibi kelimeler kullanın. Bu göstergeler gizlenirse, okuyucular içeriğin reklam olduğunu anlamadan önce içerikle ilgilenmek için önemli bir zaman harcayabilirler.

Tüketicileriniz tam olarak ne elde ettiklerini bildiklerinde, içeriğiniz ve markanız hakkında daha iyi hissedecekler. Yerel reklamların, geleneksel reklamlardan daha az rahatsız edici olması amaçlanmıştır, ancak aldatıcı olmaları amaçlanmamıştır.Pazarlama Otomasyonu ( Marketing Automation )

Pazarlama otomasyonu, dijital pazarlama kampanyalarını güçlendirmek için yazılım kullanır ve reklamların verimliliğini, alaka düzeyini artırır, bunların dışında markaların şunları yapmasına da olanak tanır: Pazarlama Otomasyonu ( Marketing Automation )

· Tüketici bilgilerini toplayarak analiz etmesi,

· Hedefli pazarlama kampanyaları tasarlama,

· Pazarlama mesajlarını doğru zamanda, doğru hedef kitlelere gönderme ve yayınlama.

Birçok pazarlama otomasyon aracı, bir sonraki ne zaman ve nasıl ulaşılacağını belirlemek için belirli bir mesajla potansiyel katılımı (veya eksikliği) kullanır. Bu gerçek zamanlı kişiselleştirme düzeyi, herhangi bir ek zaman yatırımı olmadan her müşteri için kişiselleştirilmiş bir pazarlama stratejisi oluşturabileceğiniz anlamına gelir.Mail Pazarlaması ( E-mail Marketing )


E-posta pazarlaması kavramı basittir; bir promosyon mesajı gönderirsiniz ve potansiyel müşterinizin buna tıklamasını umarsınız. Ancak, yürütme çok daha karmaşıktır. Her şeyden önce, e-postalarınızın arandığından emin olmalısınız. Bu, aşağıdakileri yapan bir katılım listesine sahip olmak anlamına gelir:


· İçeriği hem gövdede hem de konu satırında kişiselleştirir,

· Abonenin ne tür e-postalar alacağını açıkça belirtir,

· Açık bir abonelikten çıkma seçeneği sunar,

· Hem işlemsel hem de tanıtım amaçlı e-postaları entegre eder.

Potansiyel müşterilerinizin kampanyanızı yalnızca bir promosyon aracı olarak değil, değerli bir hizmet olarak görmesini istiyorsunuz. E-posta pazarlaması başlı başına kanıtlanmış, etkili bir tekniktir: Ankete katılan profesyonellerin %89'u onu en etkili potansiyel müşteri üreticisi olarak adlandırdı.

E-postalarınızı müşterinizin ihtiyaçlarını daha etkili bir şekilde karşılayacak şekilde bölümlere ayırmanıza ve planlamanıza olanak tanıyan pazarlama otomasyonu gibi diğer teknikleri dahil ederseniz daha da iyi olabilir.


bottom of page